Diş Taşı Nedir? Diş Taşı Temizliği Zararlı mıdır?

123112_1994454771.jpg

Diş taşı, dişlerin ve diş protezlerinin yüzeylerinde oluşan mineralize bakteri plağından oluşur. Tükürük bezleri bölgelerinde sıkça rastlanan diş taşı, dişlerin yüzeyini pürüzlendirerek dişe tutunmuş dişten ayrı yapılardır.
Dişlerin yüzey pürüzüne, fırçalamaya, tükürük yapısına ve beslenme şekline göre oluşum süre zaman ve şekli değişiklik gösterebilmektedir.
Diş taşı süngerimsi yapısı ile dişlerimizi fırçalamamıza rağmen, bakterileri ve asit ataklarını içinde barındırmaya devam ederler.

Diş taşı birikimi arttıkça diş eti tepki vererek geri çekilmeye başlar bunun ile beraber kemiklerde kayıplar meydana gelmektedir. Bunun sonucu olarak diş kayıpları görülebilmektedir.
Diş taşı temizliği dişler için zararlı değildir, iyileşmeyi başlatmak için ilk adımdır. Dişe zarar vermeden yüzeyinden diş taşı uzaklaştırılır ve yüzeyindeki pürüzler giderilir.
Ağrı veya sızlama sık sık karşılaşılmadığı için çok önemsenmese de düzenli kanamalara sebep olarak ağız içinde ki bakterilerin dolaşıma katılmasına sebep olarak sağlığımızı tehdit etmektedir.
Bir problem yaşamadan muayene ve kontrollerinizi yaptırmanız sizi ileride yaşayacağınız daha büyük sorunlardan korur.
Önce sizlerin sağlığı 😊