DENTAL KOZMETİK - BEYAZLATMA

Diş beyazlatma doğal dişler üzerine yapılan kozmetik bir uygulamadır. Diş yüzeyine sürülen özel jellerin aktif hale geçmesiyle diş rengi açılır.

Dişlerin çay, kahve, sigara gibi renk veren maddelere uzun süre ve sıklıkla maruz kalması sonucu dişlerde lekelenmeler oluşur. Bu şekilde dış etkenlere bağlı renklenmelerden başka, çocuklukta Tetrasiklin türevi antibiyotik kullanımına bağlı, aşırı flor alımı sonucu veya doğuştan meydana gelen renklenmeler vardır. Ayrıca dişler canlılıklarını yitirdiklerinde, travma aldıklarında renkleri koyulaşabilir.

Beyazlatmanın etkili olabilmesi için temiz bir diş yüzeyi gereklidir.  Bunun için beyazlatma öncesi diş taşı temizliği yapılmalı, plak kaldırılmalıdır.

Ev tipi Beyazlatma:

 

Hastadan alınan ölçüler sonrası şeffaf beyazlatma plakları hazırlanır. Beyazlatma ajanları hekimin gösterdiği şekilde plaklara yerleştirilir ve konsantrasyonuna uygun sürede ağızda bekletilir. (2-4 saat)

Uygulama öncesinde ve sonrasında dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Beyazlatmanın etkili ve uzun süreli olması için tedavi süresince renk veren yiyecek ve içeceklerden ve sigara tüketiminden kaçınılmadır.

Dişlerin renginin açılması için 1 ay kadar bir süre geçmesi gerekir.

Maliyeti ofis tipine göre daha düşüktür.

Ofis tipi Beyazlatma:

Muayenehane ortamında diş hekimi tarafından uygulanır. Kullanılan beyazlatma ajanının konsantrasyonu ev tipine göre daha yüksektir. Diş etleri örtülerek koruma altına alınır. Seanslar 45 dakika sürer, renklenmenin şiddetine göre seans sayısı belirlenir.

Hızlı sonuç vermesi avantajıdır ayrıca ev tipinin yetersiz kalacağı şiddetli renklenmelerde etkili sonuç verebilir.

Endodontik Beyazlatma:

Kanal tedavisi görmüş dişlere yapılır. Beyazlatıcı ajan dişin içine uygulanır.

Hekim kontrolünde yapılan beyazlatma işleminin dişe zararı yoktur. Diş yüzeyinden aşınma olmaz, renk verici moleküller diş yapısından çözülerek uzaklaştırılır. İşlem sonrası geçici bir hassasiyet olması normaldir.

Elde edilen rengin kalıcılığı hastanın bakımına göre değişmektedir.

Beyazlatma dolgu veya porselen renginde değişikliğe sebep olmaz.
KAYNAK: http://www.medicanadis.com.tr/index.php/2013-10-07-11-14-23/2013-11-15-19-26-09/dental-kozmetik-beyazlatma-office-bleaching-home-bleaching

Dental Tools in Pocket

Fi Dental

Daha ayrıntılı ve doğru bilgi için hekimlerimize başvurun!

Tedaviler ve diş sağlığınız hakkında birebir hekimlerimizden ayrıntılı bilgi almak için;

FI DENTAL

(+90) 533 066 95 35

Alsancak Mah. Cumhuriyet Bulvarı No:192 Üstay Apartmanı Kat:1 Daire:2   İzmir,TÜRİYE

  • Siyah YouTube Simgesi
  • Siyah Facebook Simge