ESTETİK DOLGU TEDAVİLERİ

Kompozit dolgular dişe direkt uygulanabilen, dişten minimum madde kaybına yol açan, diş renginde estetik dolgulardır.

Üstün estetik özelliklerinin dışında kompozit dolgular, siyah renkli amalgam dolguların aksine dişe kimyasal olarak tutunurlar, böylelikle tutuculuk sağlamak için sağlıklı diş dokusundan ekstra madde kaldırılması ihtiyacını duymazlar. Ayrıca amalgam dolgular metal olduklarından genleşmeleriyle dişte çatlaklara sebep olabilir, dişin zayıflamasına yol açabilir.

Kompozit dolgular tek seansta kolayca uygulanabilirler.

 

Kompozit dolgular ile kırık veya aşınmış dişlerin tedavisi de mümkündür.

Amalgam dolgular estetik ve fiziksel dezavantajlarının yanı sıra toksik bir materyal olan civayı içerirler. Bu yüzden bir çok ülkede kullanımlarına sınırlandırma getirilmiştir.

İndirekt dolgular (inlay ve onlay) ise üstün estetik özelliklere sahip, oldukça dayanıklı ve hassas adaptasyonu olan laboratuar ortamında hazırlanan dolgulardır. Çoğunlukla porselenden veya kompozitten yapılırlar.

Çürük, eski dolgu veya kırık parça dişten uzaklaştırıldıktan sonra diş ölçü alımına uygun hale getirilir, ölçü laboratuara gönderilir. Elde edilen model üzerinde dolgu hazırlanır. Bir sonraki seansta dolgu dişe yapıştırılır.

 

İndirekt dolguların avantajı nedir?

Her ne kadar çok az miktarda da olsa kompozit dolgular sertleşme sırasında bir miktar büzülür, bu hem bitişiğindeki dişle kontağını bozar hem de kenar sızıntısına sebebiyet verebilir. İnlay ve onlayler laboratuar ortamında, ağızdaki kısıtlayıcı faktörler olmadan, hazırlandığından diş ve diş eti ile mükemmel uyumda olurlar ve komşu dişle tam bir kontak sağlarlar. Böylece sekonder çürüklerin oluşma ihtimali en aza indirilir.

Kompozit dolgularda zamanla aşınma ve kenar renklenmeleri mümkünken, porselen dolgularda böyle bir şey söz konusu değildir. Sertliği dişin mine dokusuna çok yakın olduğundan diğer porselenler gibi temas ettiği dişleri aşındırmaz.

Çok fazla madde kaybına uğramış, kanal tedavisi görmüş dişlerde kompozit veya amalgam dolgular yetersiz kalırlar. Böyle vakalarda onlay restorasyonlar tercih edilebilir. Kron kaplamaya karşı üstünlüğü ise minimum madde kaybı ile kalan diş dokusunun mümkün olduğunca korunmasıdır.

Özetle inlay ve onlaylar iyi bir estetik sağlamak istendiğinde ve klasik dolgunun yetersiz kalacağı dişlerde kullanılırlar.
KAYNAK: http://www.medicanadis.com.tr/index.php/2013-10-07-11-14-23/2013-11-15-19-26-09/estetik-dolgu-tedavileri

Dental Tools in Pocket

Fi Dental

Daha ayrıntılı ve doğru bilgi için hekimlerimize başvurun!

Tedaviler ve diş sağlığınız hakkında birebir hekimlerimizden ayrıntılı bilgi almak için;

FI DENTAL

(+90) 533 066 95 35

Alsancak Mah. Cumhuriyet Bulvarı No:192 Üstay Apartmanı Kat:1 Daire:2   İzmir,TÜRİYE

  • Siyah YouTube Simgesi
  • Siyah Facebook Simge